Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar Kelime Nedir?
Google’da Doğru Anahtar Kelimeni Bul

Birçok kullanıcı, arama motoru optimizasyonunun kuantum fiziği kadar karmaşık olduğunu düşünüyor. Bu sebeple yazarımız sizi rahatlatabilir. Zira, hızlı bir şekilde “öğrenebilir” ve SEO’nuzu uygulamak için çeşitli taktikler ve araçlar bulabilirsiniz.

Web siteniz için arama motoru optimizasyonu yaparken doğru anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan 5 yolu ile size kolay ve hızlı bir şekilde bulabileceğinizi garanti etmektedir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Google, web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak üzere çeşitli kaynaklar sunar. Temel soru şu: Kullanıcılar web sitenizin, hizmetinizin veya ürünlerinizin konusuna göre hangi kelimeleri arıyor?

Açıkçası web sitelerinin neredeyse tüm operatörleri (az çok) “Google’ın öncülüğüne” bağlı. Bence kötü, aynı zamanda iyi bir yanı var; kötü olan asla bir arama motoruna bağımlı olmak için ideal değildir. Bununla birlikte iyi olan, aynı zamanda Google’ın web sitesi operatörlerinin başarılı olmasına yardımcı olacak pek çok araç sunduğu çok yararlıdır.

Şimdi, size birkaç anahtar içinde uygun anahtar kelimeleri bulabileceğiniz beş yol ile tanıştıracağım!

Yol 1: Google önerileri ile anahtar kelime bulmak

Google Önerileri İle Anahtar Kelime Bulmak
Google, en iyi anahtar kelimeleri bulmak için kombinasyonlarını önerir.

Bu özellikle ilgili en iyi anahtar kelimeyi görüntülenen sonuçların Google kullanıcılarının gerçek arama sorgularına dayandırılmasıdır. Tam da SEO yapmak için yaptıklarımız!

Sitenizi aramak için Google’daki arama çubuğuna bir veya daha fazla çekirdek terim yazın. Şimdi Google, diğer kullanıcıların sıklıkla bu (ve benzeri) terimleri girdiği diğer arama terimlerini önermektedir.

Google’ın “otomatik tamamlama” olarak önerdiği ve web sitenize uyan terimleri not edin. Artık daha fazla anahtar kelimeniz var!

Yol 2: Ubersuggest – kolay ve hızlı

Ubersuggest sıklıkla girilen kelime varyasyonlarını gösteren bir çevrimiçi hizmettir. Burada bir anahtar kelime girerseniz, terimin en popüler varyasyonları doğrudan sayısal eklemelerle birlikte alfabetik sırayla gösterilir.

Örneğin, “Kombi Servisi”, “Kombi Servis Ücreti”, “Kombi Servis Beyoğlu” ve 238 daha fazla terim için “Kombi Servis” eklersem, çoğunlukla “Kombi Servis” kelimesiyle birleştirilir.

Araç, size sunduğu alternatifler sayesinde zaman kazandırır ve aynı zamanda yeni anahtar kelime fikirleri almanın en iyi yollarından biridir.

Ubersuggest, Zengin Anahtar Kelime Aracı

Ubersuggest aracı, tek bir girişle zengin ve alternatif ortak arama sorgusu sunar.

Yol 3: İlgili Aramalar

Google’ın arama sonuçları altında görüntülediği kelime ve kelime kombinasyonlarının listesini hiç gördünüz mü? Muhtemelen örnekteki görselden yola çıkarak hatırlayacaksınız. Google onları “İlgili Aramalar” olarak adlandırıyor. Bu özellik Google önerilerine benzer, ancak sonuçlar olası anahtar kelimelerin daha kapsamlı bir karışımını sunar.

Google İlgili Aramalar
İlk sayfada yapılan arama sonuçları arasında Google size ilgili arama sorgularını gösterir.

Yol 4: Sırada ne var? Google Trendler

Google Trends bana göre vazgeçilmez bir araçtır. Çok sık göz ardı edilmelidir. Google Arama Trendleri, başlangıç veya azalan anahtar kelime eğilimlerini keşfetmenize olanak tanır. Hemen şimdi Google Trends web sitesinde deneyin! Aracın neler yapabileceği:

  • Şu anda hangi arama sorgularının artış gösterdiğini veya azalıyor olduğunu tespit edin.
  • Yüksek faizin farklı anahtar kelime kombinasyonlarında ne kadar yüksek olduğunu karşılaştırın.
  • Sonuçları tarihe, bölgeye ve dile göre sıralayın.
  • İndirilecek benzer arama sorgularının daha kapsamlı bir listesini oluşturun.

Google Trends - Cristiano Ronald VS FC Barcelona
Örnekte 2004’den bugüne “FC Barcelona” ve “Cristiano Ronaldo” arandı. Tabii ki sadece gösteri amaçlıydı 🙂

FAYDALI İPUCU
Google Trends'i Deneyin!

Hedefinizin tam olarak ne olduğunu aklınızda tutun. Yıllardır anahtar kelime araştırması için Google Trends kullanılır. Yine de, endişelerinizi hiçbir ilgisi olmayan terimleri bir araya getirerek çürütebilirsiniz. Denemesi bedava.

Yukarıdaki örnek, bunu en güzel bir şekilde görüntülemiştir 🙂 Öte yandan: “FC Barcelona” anahtar kelimesinin gittikçe daha sık ve “Cristiano Ronaldo” kelimesinin daha önceden FC Barcelona’yı geçtiğini bilmek size ne hatırlatıyor? Futbol ile ilgilenenler anlamıştır. Saygı ve sevgilerle 🙂

Sonuç

Görüyor musunuz, Google’ın web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmanın ne kadar basit yolları var. Google’ın gizli algoritmaları karmaşık olsa bile kendi web siteniz için, önemli konuları ve kelime kombinasyonlarını kolayca tanımlayabilirsiniz.

Önemli ipucu: Sunduğumuz yolların birçoğunu birleştirmek ve etkili olmak en iyisidir!

Arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. SEO Uzmanlarımız sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacaktır. Tüm soru ve düşünceleriniz için bize yazmaktan çekinmeyin. İletişim sayfamızı ziyaret ederek bize yazabilirsiniz.

Son olarak: Güçlü anahtar kelime arama yardımı, (ücretsiz) Google AdWords Kelime Planlayıcı tarafından sağlanır. Aracı henüz biliyorsanız, bir kez denemenizi tavsiye ederim. İyi şanslar!

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?