BETA Sürümü İle Yeni Bir Google AdWords Deneyimi

BETA Sürümü İle Yeni Bir Google AdWords Deneyimi

İşinizin reklamını kolaylıkla yapmanızı sağlayan, şirketinizi görünür kılan Google AdWords yeni Beta sürümüyle karşımızda.

Her bahar büyük bir duyuru yayınlayan Google, bu yıl Enhanced Campaigns’i yani Geliştirilmiş Kampanyalar’ı duyurdu. Bunun tek kötü yanı ise yeni AdWords’ün aralık ayına kadar herkes tarafından kullanılamayacak olması. Peki ya yeni Adwords’te neler olacak?

Yeni UI Tasarım

Google AdWords’ün yeni beta sürümde ilk dikkati çeken elbette UI tasarımının yeni görüşü oldu. Google bu tasarımı “Reklamverenlerin kampanyalarını görselleştirme ve yönetme konusunda son 15 yılda yaptıkları en güçlü değişiklik.” olarak tanımlıyor. Bunun nedeni ise eski tasarımına oranla daha basit, kullanışlı, renkleri daha canlı ve şık menüler ve her yere kolay erişilebilir düzenli bir tasarım olduğuna eminiz.

Youtube Ve Google Ads İçin Yaşam Etkinlikleri Hedefleme

Yaklaşan bir yaşam olayını belirtmek eğilimini gösteren davranış kalıplarımız vardır. Örneğin; bir daire arıyorsunuz ve Google aramalarını kullanarak dairenizi aradınız. Bunu takip edebilen strateji ile ürününüz veya hizmetiniz birine yardımcı olabiliyorsa, onlara reklam vermek karşılıklı yarar sağlayan bir önerme haline gelmektedir.

Artık AdWords, Youtube ve Gmail reklamlarınızda kullanabileceğiniz bir hedefleme seçeneği ile bu faydayı deneyimleyebilmenizi sağlayacak. Bu stratejiyi ilk deneyimleyenlerden olan akıllı hoparlör şirketi Sonos da reklamlarında büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti.

Hedef Kitleler

Reklam ağında bulunan kitleler, reklamverene satın alma döngüsünün sonuna yaklaşan potansiyel müşterileri bulmasına yardımcı oluyor. Google, arama verilerini ve etkinlik analizini sentezleyerek, arama ağındaki potansiyel müşterileri bulunduran alt grupları tanımlayabiliyor. Ve elbetteki bu tanımlama sizin reklamınızı doğrudan potansiyel müşterilerinize yönlendirmenizi sağlıyor.

Youtube Reklamları İçin Yer Uzantıları

Bu uzantılar, tamamen konuya ilgisiz biri bile olsa videonuzun ön planda olmasını sağlayacak ve videonuza izlenme getirecektir. İzlenen videonuzun hemen altındaki yeni yer uzantısını fark eden kişilerin ise şirketinizin yerini öğrenmesini ve ziyaretçi akışı elde etmenizi sağlayacaktır.

Google Anketler 360

Anket 360 kullanıcıları, bir anket hazırlayabilir, belirli bir kitle seçebilir ve bu şekilde sonuçları hızlı bir şekilde alabilir. Peki bu ne işinize yarayacak ? Tabii ki de bu doğrudan müşterilerinizden geri bildirim alabilmeniz anlamına geldiği için reklamlarınızı doğru hazırlamanızı sağlayacak. Reklamlarınıza tıklayan kişilere bu reklama neden tıklamayı tercih ettiğini sorabilmeniz sizin, hangi reklamlarınızın gerçekten işe yaradığını gözlemleyebilmenizi sağlayacak ve bu sayede sizler doğru tercih ile doğru reklamı elde etmiş olacaksınız.

AMP Reklamları, Arama Ve Görüntülü Reklamlar İçin Açılış Sayfaları

Google’a göre açılış sayfasının yüklenme süresinin uzaması dönüşüm oranında %20’lik bir düşüşe neden oluyor. Bu yüzden her zaman hızlı yüklenen açılış sayfalarına ihtiyacınız var. Google’ın bunun için en son ürettiği çözüm ise AMP açılış sayfaları. Aynı zamanda Google, açılış sayfaları için de Görüntülü Reklamlar’ı açtı ve bu reklamlar normal reklamlara göre 5 saniye daha hızlı yükleniyor. Günümüzün hızlı yaşamında 5 saniyenin katkısı yadsınamaz.

Google Optimize

Google Optimize, AdWords ile entegre olarak reklamverenlerin rahatsız edici şekilde yavaş olan test açılış sayfasının daha çevik, hızlı olmasını sağlıyor.

Google’a göre: “Optimize ve AdWords entegrasyonu sayesinde, açılış sayfalarınızın yeni sürümlerini hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilir ve bunları herhangi bir kodlama veya web yöneticisi gerektirmeden herhangi bir AdWords kampanyası, reklam grubu ve anahtar kelime kombinasyonuna uygulayabilirsiniz.” Basitleştirilmiş açılış sayfası testlerinin, reklamverenler için sağladığı bu kolaylık inanılmaz.

Google İlişkilendirme Modelleri

Genellikle dijital ve fiziksel dünyaları dolaşan ortalama müşterilerin satın alma yolculuğunun karmaşıklığı pazarlamacıların çoğunluğununun “Bu dönüşüm aslında nereden geldi ?” sorusuna sıkışmasına neden oldu.

Normal şartlar altında bu ilişkilendirme ağına ulaşmak oldukça zorludur fakat Google İlişkilendirme Modelleri sayesinde dijital pazarlama çabalarınızın gerçek etkisini hem ücretsiz hem de kolaylıkla görebileceksiniz.

Yeni Açılış Sayfası Raporu

Google, PageSpeed aracının yeni bir sürümünü yeni Beta AdWords kullanıcı arayüzüne ekledi. Belirli bir sayfanın yüklenme süresinin optimize edilmesine ilişkin öneriler sunmakla beraber, site genelinin kullanılabilirlik raporunu incelemenizine de olanak sağlıyor.

Satın Almayı Kolaylaştıran Google Asistan

Müşterilerinize satın almayı kolaylaştıracak çözümler, pratik yollar sağlamak hem sizin hem de müşterinizin vakti açısından her zaman büyük bir fayda sağlar. Bir de bunu müşterilerinizin kendi sesleriyle yapabileceklerini ve bunun satın alma süresini ne kadar büyük bir oranda kısaltabileceğini düşünün.

Tamamen müşterilerinize ve satın alma döngüsünü hızlandırmaya yönelik çalışmaları ile yeni Google AdWords, her zamanki gibi yine bizleri hayal kırıklığına uğratmadı.

 

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?