Instagram Hacklendi! – 6 Milyon Yüksek Profilli Hesaplar Ellerinde!

Milyonlarca Instagram Hesabı Hacklendi.

Instagram hacklendi, hacklenen kurbanların telefon numaraları ve e-mailleri satışa çıkarıldı. Bu olaydan 2 gün önce Selane Gomez’in hesabı hacklenmişti. Sıradaki kim olacak?

Instagram’ın yaptığı ilk açıklamada kullanıcıların bilgilerine erişim sağlayan bir bug sayesinde altı milyondan daha fazla kişinin e-mail ve telefon bilgilerine ulaştıklarını bildirdi. Maalesef bu durumdan ilk etkilenen isim Selena Gomez oldu. Saldırının doğrulanmış hesap sahipleri ile sınırlı olduğunu söyleselerde, doğrulanmamış kullanıcıların da etkilenmiş olabileceğine dair bilgiler de sonraki açıklamalarında netlik kazandı.

Saldırının açıklamasından saatler sonra bilgisayar korsanları Doxagram adlı arama yapabilen bir veritabanı oluşturdu ve arama başına 10 ABD doları karşılığında kurbanların iletişim bilgilerini satışa çıkardılar. Hacker, Daily Beast’a Doxagram üzerinde arama yapmak için kullandıklarını bahsettiği 1.000 hesap listesini sundu ve liste, en çok takip edilen 50 hesabın çoğunu hizmete dahil etti. Instagram hala net olarak kaç hesabın etkilendiğini söylemiyor. Instagram’ın veritabanında 700 milyondan fazla aktif hesap olduğu biliniyor. Korsanlar, 6 milyon kullanıcının bilgilerine sahip olduklarını belirtiyorlar. Kullanıcılar için en sevindirici durum şifrelerinin çalınmamış olması oldu.

Instagram Hacklendi

6 Milyon Yüksek Profilli Hesabın E-mail ve Telefon Bilgileri Hacklendi!

Bunun olmasından dolayı çok üzgünüz.

Cuma günü akşam saatleri 17:00 itibariyle Doxogram isimli üye çevrimdışı oldu. Ne zaman geri dönebileceği ise belli değil. Sitenin kapanmasıyla ilgili Instagram’dan henüz gelen bir açıklama yok. Ancak site kapanmış olsa bile, düzinelerce ünlünün iletişim bilgileri karanlık web’de dolanıyor gibi görünüyor. RepKnight adlı bir siber güvenlik firması, durumdan etkilenen bazı ünlülerin isimlerini tespit etti:

Aktörler: Emma Watson, Emilia Clarke, Zac Efron, Leonardo DiCaprio, Channing Tatum.

Müzisyenler: Harry Styles, Ellie Goulding, Victoria Beckham, Beyonce, Lady Gaga ve Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry, Adele, Snoop Dogg, Britney Spears.

Sporcular: Floyd Mayweather, Zinedine Zidane, Neymar, David Beckham, Ronaldinho.

DoxaGram Instagram Profillerini Satıyor
DoxaGram Instagram Profillerini Satıyor

Ünlü kişiler ve diğer yüksek profilli kullanıcılar, telefon numarası, e-posta adresi veya her ikisini de değiştirmek zorunda kabilirler. Ancak hesaba direkt olarak erişebilmek için sosyal medya teknikleri ile birlikte kullanılabilir. Instagram’ın en çok takip edilen kullanıcıları arasında yer alan Gomez’in hesabı, eski erkek arkadaşı Justin Bieber’in çıplak fotoğraflarını paylaşmak için kullanan hackerler, daha binlerce tanınmış ismin telefon ve e-mail bilgilerine sahip olduklarını göz ardı etmemek gerekiyor.

Bugünkü haberler en az iki cephede rahatsız ediyor. Bir, ortalama Instagram kullanıcıları hack riski altında olabilir. İkincisi, Instagram henüz hangi hesapların etkilendiğini bilmediklerini söylemesi. Instagram ortak kurucusu ve teknik sorumlusu Mike Krieger, ek analiz sonrasında bu sorunun doğrulanmamış bazı hesapları da etkileyebileceğini tespit ettik, bilgisini paylaştı. Ayrıca tam olarak hangi hesapların etkilendiğini belirleyemesek de, çok fazla hesabın etkilenmediğini düşünüyoruz.

Şirket, çalınan bilgilerin satışıyla savaşmak için “kolluk kuvvetiyle birlikte çalışıyoruz ve hukuki yaptırımlara başvurduk.” dedi. Krieger, “İnsanları hesaplarının güvenliği konusunda uyanık olmaya ve tanınmayan gelen çağrılar, mesajlar ve e-postalar gibi şüpheli bir girişimle karşılaştıklarında dikkatli olmaya teşvik ediyoruz” dedi. “Topluluğumuzun güvenliği bizim için önemlidir ve bu olayın yaşanmasından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirtti.”

Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Diğer haber ve yararlı makalelerimizi incelemek için lütfen Web Ajans Blog sayfamıza geri dönün ve istediğin başlığı seçerek okumaya devam edin.

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?