İnternetten Yapılan Kredi Kartı Ödemelerinde Rekor

İnternetten Yapılan Kartlı Ödemelerde Rekor

Bankalar arası kart merkezi internetten yapılan kartlı ödemelerde bir rekor daha başlığıyla 2017 yılının Temmuz ayı verilerini açıkladı. Bu verilere göre mobilya, market ve giyim sektörlerinde internetten yapılan ödemeler ikiye katlanırken, son bir yılda toplam kartllı ödeme tutarı 85 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Ayrıca Temmuz ayında kartla yapılan “Motorlu Taşıt Vergisi” ödemelerinin 3’te ‘sinin internetten yapıldığının bilgisini de paylaştı.

Kredi Kartı Ödemelerinde Rekor

Kredi Kartı Ödemelerinde Rekor

2017 Yıl Sonu İnternet Kartlı Ödemeleri 100 Milyar TL Olması Bekleniyor

2017 yılı sonunda internet aracılığıyla yapılan kartlı ödeme tutarı yaklaşık 100 milyar TL’ye ulaşabileceğini söyleniyor. BKM’nin verilerine göre internet aracılığıyla yapılan ödeme alışkanlığının her geçen gün artması ödeme istatistiklerine göre, 2016 Ağustos – 2017 Temmuz dönemi arasını kapsayan son bir yıl içinde 84,y milyar TL internet vasıtasıyla kartlı ödemeyle yapıldığı görülüyor. Yıllık oranda %44 büyüme hızının bu seviyede devam etmesi halinde 2017 sonunda internetten kartlı ödeme tutarının yaklaşık 98,4 milyar TL’ye ulaşabileceği öngörülüyor.

İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimiİnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi

Mobilya, market ve giyim sektörleri internet ödemelerini 2’ye katladı

2017 Temmuz ayı içinde yapılan kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde 144 milyon TL, geçen yılın aynı dönemine göre %149 artışla mobilya ve dekorasyon en fazla kartlı ödeme artışı gösteren sektör oldu. 363 milyon TL ile %119 artışla market ve Alışveriş Merkezleri, 350 milyon TL ile %102 artışla giyim ve aksesuar, 106 milyon TL ile %91 artışla ise sağlık ürünleri ve kozmetik sektörü internetten en çok kartlı ödeme yükselişi gösteren sektörler arasında yerini aldı.

İnternet üzerinden yapılan kartlı ödemelerde en fazla artış gösteren sektörlerin dağılımı (Milyon TL)İnternet üzerinden yapılan kartlı ödemelerde en fazla artış gösteren sektörlerin dağılımı (Milyon TL)

Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kredi kartlı satışlar %47 büyüme gösteriyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin ikinci taksit ödemesi Temmuz ayında gerçekleşiyor. Bu ödemeleri kapsayan “Kamu Vergi Ödemeleri” sektöründe kredi kartlarıyla 3 milyar TL’lik ödeme yapıldığı istatistikleri yansıdı. Bu veri 2016 yılının Temmuz ayına göre %47 büyüdüğü gözükürken, toplam kredi kartı ödemeleri içindeki vergi ödemeleri payı %4,7’den %5,5’e yükselmiştir. Kullanıcıların kredi kartı bütçelerini daha verimli yönetebilmek için zorunlu ödemelerde (Vergi, SSK, BES vb.) daha aktif bir ödeme aracı olarak konumlandığını gösteriyor.

Kamu, Vergi Ödemeleri sektörünün kredi kartı ödemeleri

Kamu, Vergi Ödemeleri sektörünün kredi kartı ödemeleri

Kredi kartlarıyla yapılan vergi ödemelerinin yarısından fazlası internetten yapılıyor

İnternet üzerinden yapılan kredi kartlı ödemeler incelendiğinde ise kamu ve vergi ödemelerinin %59’unun internet üzerinden yapıldığı gözlemlenmektedir. 1,8 milyar TL’lik ödeme tutarı ile “Kamu, Vergi Ödemeleri” sektörü, 2017 Temmuz ayında internet aracılığıyla en fazla ödeme yapılan sektör haline geldi.

Kamu, Vergi Ödemeleri sektör değerleri
Kamu, Vergi Ödemeleri sektör değerleri

 

 

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?