SEO Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

SEO Link Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Bağlantılar (linkler) diğer web sitelerinden kendi web sitenize ait köprüler edinme işlemidir. SEO link yapısı arama motorlarında, web sitenizdeki tüm sayfaları ve diğer web siteleri arasındaki bağlantıları taramak için bu bağlantıları kullanır. Yani web sitenizde ne kadar çok link varsa, arama motorlarında o kadar çok öne çıkarsınız. Yalnız bu linklerin yüksek kaliteli ve güvenilir kaynaklı olması gerekir çünkü arama motorları sitenizi kendi otoritesi olarak kabul etmelidir. Yüksek kaliteli linkler ile oluşturulan link yapısı ise web sitenizi rekabet ortamında gerçekten öne geçirebilir. Bu web sitesi kurma amacının beklenen en iyi sonucudur.

Link Yapısı SEO İçin Neden Önemlidir?

Bağlantı kurmanın önemini anlamak için öncelikle bağlantı oluşturma biçiminin temellerini öğrenmeliyiz. Arama motorlarının bağlantıları nasıl gördüğünü ve bunu nasıl yorumlayabileceğimizi anlamamız gereklidir.

Arama motorlarının bağlantıları kullandığı iki ana yol vardır;

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin, sitenin sunduğu içerik ile alakalı kelimeler ve deyimlerle arama motorlarında bulunabilirliğini sağlamanın basit bir faaliyetidir. Bir çok açıdan, web siteleri için sadece kalite kontrolü söz konusudur.

01

Yeni web sayfaları keşfetmek

02

Bir sayfanın ne kadar iyi olduğunun sıralamasını sonuçlarında belirlemek

Arama motorları bir sayfanın anahtar kelimeler için sıralanabilecek yeterli kalitede olduğunu düşünürse, sayfanın içeriğini çıkarabilir ve dizinlerine ekleyebilirler. Fakat yalnızca sitenin içeriğine bakmazlar diğer web sitelerinden bu siteye köprü oluşturan bağlantıların sayısını ve bu sitelerin kalitelerini de kontrol ederler. Yani kaliteli bağlantı ve kaliteli harici web siteler sıralamada sizi öne çıkaran unsurlardır. SEO’yu doğrudan etkilerler bu yüzden link yapısı kurarken dikkatli olunması gereklidir ve oldukça önemlidir.

Link Yapısı Benim İşimi Nasıl Etkiler?

Sosyal İlişkiler Kurma

Link yapısı diğer alakalı web siteleri ve bloglarla bağlantı kurarak sektörünüzdeki etkileşimcilerle sosyal ilişkiler kurmanızı sağlar. Ve bu da işletmenizin tanınması ve saygı görmesi anlamına gelir.

Site Trafiği

İlgili ve harici bir başka web sitesinden gelen link yapısının yönlendirmesi sayesinde trafik akışı ve satış oranlarında yüksek artış olasılığı sağlar.

Marka Değeri

İyi bir link yapısı yönetimi, markanızı oluşturmanızda ve işinizde bir otorite olarak kurulmanıza yardımcı olabilir. Oluşturmuş olduğunuz, şirketinizin uzmanlığını gösterebilen içerikler için bağlantı kurma teknikleri kullanabilir ve içeriğinizi yayabilirsiniz. İnsanların da aynı içeriği yaymaya başlamalarını sağlarsınız ki bu daha fazla link demektir. Daha fazla link ise bahsettiğimiz gibi daha önde sıralama sonuçları demektir.

Görüldüğü üzere link yapısı teknikleri SEO açısından oldukça önemlidir. Doğru ve özenli çalışma gerektiren bir iştir. Web sitenizi arama sonuçlarında görünür kılmak için mecburi bir uygulama olmaya başlamıştır. İşini bilen bir uzman ile çalışılmasını gerektirmektedir.

Bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre SEO’nun temel ihtiyaçlarını karşıladığınızı yada bildiğinizi düşünüyoruz. Eğer gerekli temel bilgiye sahip değilseniz; SEO Nedir? makalemizi mutlaka incelemelisiniz ve önce bu makaledeki öncelikleri çözüme ulaştırmanız gerekmektedir.

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?