WhatsApp Onaylanmış İşletme Hesaplarını Test Ediyor

WhatsApp Onaylanmış İşletme Hesaplarını Test Ediyor

Mesajlaşma devi WhatsApp, işletmelerin onaylanmış hesaplarıyla kendi platformunda hizmet vermeye hazırlanıyor. WhatsApp, kullanıcı isminin yanında bir tik rozeti ile görüntüleneceğini belirtiyor. Bu da WhatsApp telefon numarasının bir işletme hesabına ait olduğunu ve “onaylanmış” bir hesap olduğunu gösteriyor.

Whatsapp İşletme HesabıWhatsapp İşletme Hesabı

Bu doğrulama şimdilik belirledikleri pilot bölgelerde programa katılan kısıtlı işletmelere açıldı. Yakın zamanda tüm Dünya’da faaliyete geçmesi bekleniyor.

WhatsApp Onaylanmış İşletme Hesabı Ücretli Mi?

Bir iddiaya göre WhatsApp CEO’su Jan Koum’un bu özelliği kullanan işletmelerden günlük 1$ hizmet bedeli alacağı dedikoduları uluslararası cāmiada çalkalanıyor.

Koum, Ocak 2016’da yaptığı bir açıklamada, b2c (işletmeden tüketiciye) kullanımının test edildiğini ve bu aşamada büyük kurumsal müşterilere odaklandığını söylemişti. WhatsApp, Ağustos 2016’ya kadar işletmelerin pazarlama mesajlarını kullanıcılara göndermesine izin vermek de dahil olmak üzere yıl sonuna kadar kendi platformunda çalışmasına izin vereceğini ekledi. Bunlarla beraber WhatsApp gizlilik politikası üzerinde büyük bir değişiklik olduğunu duyurdu.

Kişisel gizlilik politikasında bir u dönüşü mü söz konusu? Reklam hedefleme amacıyla bilgi paylaşımı içeren bir madde yer aldığını gözden kaçırmamak gerek. WhatsApp, kullanıcıların Facebook beğenileri, kullanımı vb. konularda paylaşılan bağlantılı verilere dayalı ilgili işletmeleri hedefleyebilmesi için konumlandırıyor. Uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma playformunun, kullanıcılarının önem verdiği her şeyi nasıl bilebileceğini ve böylece hedefli pazarlama yoluyla para kazanmak için gerekli önlemleri almasının sebebini gösteriyor.

Düzenleyiciler, Facebook’un satın alma sırasında “yanlış veya yanıltıcı” bilgi sağladığına karar verdikten sonra WhatsApp ve Facebook kullanıcı etkinliğini birbirine bağlayan tartışmalı kararı, bu yılın başlarında Avrupa’da 122 milyon dolar para cezasına yol açtı.

WhatsApp Onaylanmış İşletme Hesabı
WhatsApp Onaylanmış İşletme Hesabı

Sosyal ağ iletişimi devi 2014 yılında mesajlaşma rakibini 19 milyar dolara satın aldı ve o zamanlar AK’ye kendi platformu ve WhatsApp arasındaki kullanıcı hesaplarını otomatik olarak eşleyemediğini söyledi.

(Yine de, Avrupa’daki WhatsApp, ulusal veri koruma izleme örgütlerinin baskısı altında, Facebook’la veri paylaşımını hızla askıya almak zorunda kaldı. Zaten halihazırda paylaşılan verileri ve hesap oluşturan bağlantıları silmeyi isteyip istemediğiniz belli değil.)

WhatsApp Sarı Mesajlar

Doğrulanmış işletme hesaplarıyla ilgili SSS bölümünde, WhatsApp kullanıcılara sohbet içerisindeki “uçtan uca şifreleme” sarı mesaj yoluyla bir işletme ile konuşurken haberdar edileceğini belirtiyor.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Sarı Mesaj
WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Sarı Mesaj

Zaten kayıtlı bir iş telefon numarasına sahip olan WhatsApp kullanıcıları, adres defterine kaydederken, bu kişi için kaydettikleri adları göreceklerdir.

Ancak bir işletmenin telefon numarası bir kullanıcının adres defterine kaydedilmediğinde, göreceği isim işletme tarafından kendileri için seçilen addır – WhatsApp’ın doğrulanmış işletmelerin kullanıcılara “soğuk mesaj” vermesine izin vermeyi düşündürdüğünü, yani bir işletmeyle hesabıyla daha önce hiç irtibat kurmamış olsanız bile bir mesaj gelebileceği anlamına geliyor.

Alternatif olarak, WhatsApp kullanıcılara bir işletme arama fonksiyonu sunmak niyetinde olabilir; böylece, ihtiyaç duyulduklarında ilgili işletme hesaplarını elle tarayabilir ve bulabilir.

WhatsApp’dan İşletme Hesapları Engellenebilir mi?

WhatsApp, kullanıcıların standart bloklama işlemini kullanarak bir işletmenin onlarla iletişime geçmesini engelleyebileceklerini ekliyor.

WhatsApp Kişi yada İşletmeyi Engelleme
WhatsApp Kişi yada İşletmeyi Engelleme

Bu makale 5 Eylül, Akşam Üstü 16:17’de güncellendi. Güncelleme onaylanmış işletme hesabı için örnek bir görsel ve WhatsApp’ın kısa süre önce yayınladığı yeni renkleriyle beraber arkaplanı içeriyor.

Seoman

Webajans.com, SEO Man Kişisi bu yardım sayfasının bir uzmanı ve yazarıdır.
Geri bildirim bırakarak bu makaleyi geliştirmesine yardımcı olun.

Bu makale faydalı mıydı?